Ingrid Kathrine Villesen

Aktivitet

Udflugt – Ingrid Kathrine Villesen

Mini kunstudflugt til maleren Ingrid Kathrine Villesen i Billund med efterfølgende kaffe og snak om kunst i JANUS

Hermed fortsættes Janusforeningens nye tiltag ’Endestation JANUS’. Det drejer sig om en udflugt med kørsel i egne biler, hvor man mødes på en udvalgt destination i det sydvestjyske område og derefter fortsætter til JANUS, hvor der bydes på kaffe og afsluttende kunstoplevelser.

Ingrid Kathrine Villesen vil vise os sit lager af billeder og fortælle om sin kunst. Hun er mangeårigt medlem af Vestjyllandsudstillingen og er repræsenteret med flere værker i JANUS.
Tilfældigvis har hun denne dag besøg af datteren Anna Sørensen, som også er billedkunstner og medlem af Vesjyllandsudstillingen, hvor hun senest udstillede tre fornemme keramiske krukker. Som en ekstra bonus vil der blive lejlighed til at se en række tidlige, små billeder fra hendes hånd.

Der afsluttes i JANUS med kaffe i en af udstillingssalene. Her lægges op til en snak om bl.a. de såkaldte ”Mørkemalere” Erik Hoppe, Niels Lergaard og Jens Søndergaard – en generation af modernistiske malere, som har sat sig dybe spor i dansk kunst, og som vi netop nu kan vise værker af. Indflydelsen ses tydeligt hos udstillingsaktuelle Erik Hansen, men kan også fornemmes hos Ingrid Kathrine Villesen.

Eventuel samkørsel fra JANUS kan koordineres ved henvendelse til JANUS.
I så fald afgang fra JANUS kl. 12.15.

Tilmelding til JANUS senest fredag den 1. april på mail@janusbygningen.dk eller 75299825

Udflugten er arrangeret af JANUSFORENINGEN.