
Aktivitet
Anna Klindt Sørensen – et fyrtårn i kunsten og kvindesagskvinde
Foredrag v/Bente Astrup, Multikunstner og indehaver af Atelier Speaking Colours.
Foredraget vil tage udgangspunkt i Anna Klindt Sørensens liv som kunstner og Bente Astrups kendskab til fortællinger om Annas tid i Ry.
Anna Klindt Sørensen, https://aks-ry.dk/, er en af de kvindelige fyrtårne fra foredragsholderens solo-udstilling ”Fyrtårne er ene-stående” i Galleri Nygade 26A, Silkeborg, 2023.
De andre tre fyrtårne fra udstillingen er Thit Jensen, forfatter og kvindesagskvinde, https://www.jensenmuseet.dk/, Theodora Lang, grundlægger af skoleemperium, i dag Th. Lang Skole, og Kirsten Kjær, billedkunstner med eget kunstmuseum ”Kirsten Kjærs Museum” i Thy, https://www.kkmuseum.dk/
Anna Klindt Sørensen er den røde tråd mellem de fire fyrtårne.
Bente Astrup medbringer nogle af sine kunstneriske fortolkninger af de fire kvindelige fyrtårne til foredraget.
Der bliver pause med servering af kaffe/te med småkager.
Pris: for medlemmer: 25 kr for ikke medlemmer: 75 kr
Tilmelding ikke nødvendig.